Jak dbać o skarpetki?

mar13

Skarpetki to bardzo ważny element garderoby. Chronią nasze stopy przed otarciami, przed niską temperaturą i po prostu dobrze wyglądają. Jednak czasami zdarza się, że nasze ulubione skarpetki szybko zaczynają się mechacić, są rozciągnięte i wyglądają zupełnie inaczej niż przy zakupie. Jak temu zapobiec, zachować świetny wygląd naszych skarpetek i przedłużyć im życie?

Przede wszystkim odpowiednie pranie

Większość części garderoby można zepsuć nieodpowiednim praniem. Tak samo jest ze skarpetkami. Pamiętaj, aby przed wrzuceniem skarpetek do pralki wywrócić je na lewą stronę. Uchroni je to przed blaknięciem i mechaceniem, sprawiając, że będziemy się cieszyć nimi dłużej. Przy praniu skarpetek nie używaj programów powyżej 40°C. Wyższa temperatura nie tylko sprzyja spieraniu koloru skarpetki, ale również niesie ryzyko skurczenia skarpetek. Jeśli chcemy aby nasze skarpetki zachowały pierwotny rozmiar, musimy dbać o odpowiednią temperaturę prania. Przy praniu skarpetek postaw na klasyczne środki i delikatne środki piorące. Unikaj środków typu wybielacz, które negatywnie wpływają na tkaninę. 

Trzeba uważać także na suszenie w bębnie czy prasowanie. Takie zabiegi mogą zaszkodzić skarpetkom z delikatnych tkanin takich jak bawełna. Najlepiej wybierać tradycyjne suszenie. Po wypraniu staraj się nie wykręcać skarpetek - to może je zniekształcić. Rozłóż lub powieś je na prosto i zaczekaj aż wyschną same. Unikaj kładzenia ich na gorących powierzchniach np. na kaloryferze - to źle wpływa na kolor skarpetki oraz jej elastyczność i może mechanicznie uszkodzić materiał, a co za tym idzie sprawić, że nasze skarpetki przestaną być miękkie i komfortowe w noszeniu, co jest bardzo istotną cechą wygodnych skarpetek. Można skorzystać ze specjalnych wieszaków na skarpetki. 

Jeśli obawiasz się, że twoje delikatne skarpetki mogą się uszkodzić lub zmechacić podczas prania skorzystaj ze specjalnych woreczków do prania lub użyj klipsów lub gumek, które zepną skarpetki ze sobą. To również zapobiega gubieniu się skarpetek - co oczywiście jest powszechnym problemem. W przypadku ewentualnego zagubienia skarpetek warto sprawdzić czy nie utknęły one między uszczelką w bębnie pralki. 

Pamiętaj, żeby nigdy nie prać kolorowych skarpetek z białymi jeśli nie chcesz, żeby te drugie się zabarwiły. 

Jeśli twoje skarpetki są wykonane z nietypowego materiału albo mają specjalne właściwości np. są termoaktywne - zapoznaj się z ich specyfiką i wskazówkami producenta co do prania, aby dopasować pielęgnację do rodzaju materiału.  

Ważną rolę odgrywa też dbanie o swoje stopy. Warto usuwać zrogowaciały naskórek i dbać o to, aby nasze paznokcie były krótko obcięte. Dzięki temu unikniemy mechacenia materiału oraz jego uszkadzania. Dobrym pomysłem może być używanie specjalnych kremów, które sprawiają, że nasze stopy będą miękkie i gładkie. 

mar  13